A+ A A-

Jaunās grāmatas

Ulda Neiburga grāmatā “Grēka un ienaida liesmās! Latvijas Otrā pasaules kara stāsti” apkopoti 33 stāsti – raksti, kas savulaik publicēti laikrakstā greka“Latvijas Avīze” un žurnālā “Mājas Viesis”. Tie ir pārstrādāti un papildināti ar pēdējos gados apzinātiem jauniem vēstures dokumentiem un pētījumiem, aculiecinieku liecībām un atziņām, kas diskusijās par Latvijas Otrā pasaules kara vēsturi izskanējušas publiskajā telpā. Nacionālie partizāni 1941. gada vasarā, nacistu organizētā ebreju un romu iznīcināšana, Sarkanās armijas veiktā Rēzeknes bombardēšana un Jelgavas nopostīšana, latviešu leģionāri 1944. gada cīņās pie Mores un Ziemassvētku kaujās Kurzemē ir tikai daļa no tēmām, kas atklātas grāmatā.

Tās varoņi ir arī ļoti pretrunīgi vērtētas, ar varonības vai nodevības auru apvītas personas – Herberts Cukurs, Vasilijs Kononovs, Roberts Rubenis, Ernests Laumanis un daudzi citi. Ikviens raksts atklāj divu svešu totalitāru lielvaru – Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas – okupācijas varu klātbūtni Latvijā. Grāmatā apkopoti aculiecinieku stāsti, dokumenti, fakti un līdz šim nepublicēti fotomateriāli. Grāmatā ietvertie raksti ir veltīti tām Otrā pasaules kara vēstures norisēm Latvijā, kas pēc kara ir bijušas vai nu sagrozītas, vai noklusētas padomju okupētajā Latvijā un vismaz daļēji neērtas arī latviešu trimdā Rietumos. Daudzi no šiem tematiem ir izrādījušies pretrunīgi un aktuāli vai arī aizmirsti un neērti vēl šodien. Dr. hist. Uldis Neiburgs ir viens no spilgtākajiem un talantīgākajiem Latvijas vēsturniekiem, kurš spēj uzrunāt dažādas mērķauditorijas – skolēnus, studentus, pedagogus, vēsturniekus un vēstures interesentus. Kā atzīmējis Latvijas Zinātņu Akadēmijas ārzemju loceklis Jānis Krēsliņš: “Uldis Neiburgs ir viens no nozīmīgākiem nesenās Latvijas vēstures pētniekiem. Viņa publikācijas par Otrā Pasaules kara laika notikumiem Latvijā ir palīdzējušas likvidēt daudzus mītus par tiem.” Grāmata “Grēka un ienaida liesmās! Latvijas Otrā pasaules kara stāsti” ir 2014. gadā klajā laistā darba “Dievs, Tava zeme deg! Latvijas Otrā pasaules kara stāsti” turpinājums. Grāmata izdota, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālajam atbalstam.


kolimasVarlama Šalamova grāmata "Kolimas stāsti" ir viena no šīm zemapziņu uzrunājošām grāmatām, jo tā liek lasītājam izdzīvot kāda likteni. Gluži nemanāmi lasot, šķiet, ka fiziski var sajust no vienas puses milzīgo nogurumu un cīņu ar ikdienas necilvēcīgajiem apstākļiem, bet no otras - šo neapturamo vēlmi dzīvot. Šķiet, ka nekad cilvēkam nav bijusi tik liela vēlme izdzīvot kā brīdī, kad viņam aiziešana būtu gandrīz vai atvieglojums. Autors lasītāju uztver kā zinošu un kompetentu, tādēļ neapgrūtina nedz sevi, nedz lasītāju ar vēstures pasniegšanu. Katram pašam pirms sākt lasīt "Kolimas stāstus" ir jābūt gana zinošam, lai saprastu, kas ir GULAGs, kas ir "Daļstroj" un kas ir nāves mašinērija, ko sauc par "Kolimas trasi". Autors par savu galveno uzdevumu uzskata izglītot lasītāju sajūtas.
Grāmata veidota no atsevišķiem stāstiem, kur katra centrs ir kas atšķirīgs un tāds, kas katru šo stāstu padara unikālu, turklāt nevis tekstuāli, bet sajūtu ziņā.  Kāda stāsta centrā ir cilvēks, kurš nevēlas mirt, kāda cita - sistēma pēc būtības. Un te pat nav būtiski, ka kāds varbūt nejūtas vēsturē tik komfortabli, lai zinātu vēstures nianses, jo šīs autora sniegtās sajūtas ir vislabākās skolotājas, kas gluži neviļus liek novērtēt savu dzīvi, jebkuru ikdienas grūtību uztvert kā nieku salīdzinājumā ar reiz spēcīgu cilvēku piedzīvoto. Un šie cilvēki ir spēcīgi, jo, lai cik novārdzis būtu viņu ķermenis, viņu gars ir nesalaužams, un tikai tāpēc, ka tas ir vērtīgākais, kas viņiem ir palicis.
"Tajā nenozīmīgajā muskuļu slānī, kas vēl bija palicis pie mūsu kauliem, kas vēl deva mums iespēju ēst, kustēties un elpot, un pat zāģēt baļķus, un ar lāpstu bērt ķerrās akmeņus un smiltis, un pat vest ķerras pa nebeidzamo koka trapu zelta raktuvēs, pa šauro koka laipu uz skalojamo ierīci, šajā muskuļu slānī savietojās tikai niknums - vissenākās cilvēciskās jūtas."
"Kolimas stāsti" liks uz vienkāršām un ikdienišķām lietām paskatīties no pilnīgi cita skatu punkta un cilvēka nespēkā ieraudzīt spēku.  

Tālajā 1995.gadā Dagnija Zigmonte savu romānu “Pavasara krustceles” publicēja turpinājumos presē. Aizvadītā gada beigās viņas darbs beidzot pavasaraizdots vienā grāmatā. Romantisks laikmetu iezīmējošs stāsts dažāda vecuma lasītājiem. Romāna darbība noris laikā, kad tas publicēts, deviņdesmitajos. Galvenā stāsta līnija ir par divu jauniešu, pilsētnieces Marutas un laucinieka Haralda, mīlestību. Abu jauniešu ģimenēm ir gluži atšķirīgas intereses un viņi izaicina vecākus ar savu mīlestību. Tas viss norisinās uz deviņdesmito gadu Latvijas vēstures fona - pēc neatkarības atgūšanas valstī norisinās īpašumu atdošana īpašniekiem, kam tie atņemti padomju laikā. Tā gadījies arī ar saimniecību "Mežalesiņi". Marutas tēva senči no tās izraidīti, vēlāk bez ļauniem nodomiem saimniekot sāka Haralda vecāki, bet neatkarības gados Pakalni nāk Mežalesiņus atprasīt un Ozoliem jādomā, ko darīt tālāk ar savu dzīvi. Šajā grāmatā ir daudz par deviņdesmito gadu sākumā notikušo īpašumu denacionalizācijas procesu, kolhozu likvidēšu un tam sekojošajām jaunajām grūtībām lauksaimniekiem un zemkopjiem, lētās ārvalstu produkcijas iepludināšanu Latvijā, biznesa bīstamajiem pagriezieniem un nepieciešamības pēc apsardzes jaunajiem uzņēmējiem, banku nesamērīgajām kredītu likmēm un zudušajām paaudzēm. Taču nekas no aprakstītā nav pārliekā sīkumainībā, vien sniedz vispārēju ieskatu, jaunākiem cilvēkiem raisa sākotnējo interesi, ja ir vēlme interesēties par laikmetu dziļāk vai vecākai paaudzei aizšķiļ atmiņu dzirkstelīti.

Latviešu rakstnieces Dainas Šadres grāmatā ”Sens attēls” ir viss: mīlestība, naids, nodevība, bez vainas vainīgie un noslēpumi, kuriem jātop sensatklātiem. Viss sākas ar kādu nekaunīgu lauku lūriķi, kurš no Rīgas atbraukušai atpūtniecei uzglūn pēc pirts, brīdī kad viņa kaila peldas dīķī. Tobrīd ne Rīgas skaistule, ne nekauņa vēl nezina, ka nākotnē viņu ceļi krustosies. Viņiem pat nav ne mazākās nojausmas, kā viņus abus saista slepkavība nomaļā lauku mājā. Likteņu līkloči, traģiskais mijiedarbībā ar komisko, pagātne krustdūrienā ar tagadni un nākotni…Jau ar pirmajām lappusēm grāmata paņem un nelaiž vaļā. Ļoti labs sižets, aizraujoši notikumi, intriga, kas tiek noturēta līdz grāmatas beigām.
Daina Šadre pēc matemātikas un ekonomikas studijām ieguvusi svētku organizatora diplomu un ilgus gadus nodarbojusies ar svētku režiju un organizāciju, būdama pasākumu scenāriju autore, producente un režisore. Darbojusies arī Latvijas Nacionālā teātra un Gaļinas Poļiščukas "Teātra observatorijas" administrācijā, taču savu radošo būtību turpina realizēt rakstniecībā. Izdevniecība "Latvijas Mediji" izdevusi jau divus Dainas Šadres romānus - "Ceļmalas puķes" (2016) un "Daudz laimes dzimšanas dienā" (2017)

Mūsdienu ironisko detektīvromānu sērijā Izmeklē Anna Elizabete iznākusi devītā Daces Judinas grāmata “Amnēzija.” Annas Elizabetes un Mikaamnēzija Kaķīša medusmēnesi izjauc Rīgā uzradusies melno džipu banda, kuras ālēšanās biedē iedzīvotājus. Pēdējais upuris – četru auto pārbraukts akls vīrietis... Pēdas aizved līdz partijai Mājai un Ģimenei, kuras jaunais vadonis turpina īstenot bojā gājušā multimiljonāra Jāņa Pērkona idejas. Pastaigājoties ar suņiem, Kārlis Mežāju šosejas piesnigušajā grāvī atrod pagasta priekšnieces Maigas Lācītes apledojušo galvu. Izskatās, ka to kāds ir noplēsis. Naktīs Pūču salas parkā klīst dīvainas ēnas. Kādu rītu pie Bergu nama ārdurvīm klauvē pārsalusi un atmiņu zaudējusi jauna meitene, bet pēc pāris dienām no profesora Mihailova privātklīnikas izbēg Zane Zālīte, kura nolēmusi par savu neizdevušos dzīvi atriebties visiem, bet vispirms - Annai Elizabetei...

Rolanda Priverta grāmata “Nebaidies ne no kā” ļaus lasītājiem ielūkoties tur, kur neviens latviešu rakstnieks, šķiet, nekad nav ielūkojies un diez vai kādreiz ielūkosies. Grāmatas autors ir Latvijas pazīstamākais narkotiku kontrabandists, un nav izslēgts, ka būs ne mazums cilvēku, kas grāmatā “Nebaidies ne no kā” mēģinās saskatīt tikai un vienīgi narkotiku slavinājumu. Taču patiesībā jaunā grāmata ir kaut kas pilnīgi cits: autors nebaidiesmaksimāli atklāti un godīgi stāsta gan par grūtībām un cīņu ar tām, kas ir labākais ceļš sevis pilnveidošanai, gan par apstākļiem, kas ļauj cilvēkam, ja viņš to pa īstam grib, kļūt labākam, – lai cik nepatīkams arī būtu šis process. Šī grāmata ir kontrabandista dzīves stāsts. Citiem vārdiem, tā ir stāsts par dzīvi ārpus sistēmas, ārpus sabiedriskās morāles “kastes” un bieži vien arī ārpus likuma. Ar to pietiktu, lai kāds apzinīgs cenzors norakstītu šo grāmatu kā nevēlamu vai pat bīstamu.
Taču tas ir mans stāsts par manu dzīvi, un šādā nozīmē to var uzskatīt par autentisku laikmeta liecību, kurai ir ne mazākas tiesības uz savu lasītāju un vietu Latvijas sociālajā atmiņā kā jebkurai citai laikmeta liecībai. Šī ir grāmata, kas rakstīta brīviem cilvēkiem brīvā valstī, tā grāmatas autors Rolands Priverts

Uz Rodikas Dēnertes romāna “Zahera viesnīca” vāka ir arī apakšvirsraksts: romāns par kārdinājumu. Un kārdinājumu še ir pārpārēm. Viesnīcā, kurā ik dienu pulcējas Vīnes ievērojamākie ļaudis, notiek spēles ar varu, naudu, reputāciju, jūtām un likteņiem – tas ir izaicinājums, kuram zaherapretoties grūti pat labākajiem. Ja vienā vārdā jāatbild uz jautājumu, kā šajā grāmatā ir vairāk – vēstures vai likteņu, atbilde būtu: visvairāk te izjūtama deviņpadsmitā un divdesmitā gadsimta mijas Vīnes gaisotne. Šarmanta, krāšņa pilsēta, kuras notikumu epicentrā atrodas Operas (vēlāk Zahera) viesnīca un tās viesu kaislības. Romāns sākas viegli trillerīgā noskaņā – no gripas mirst Eduards Zahers un viņa atraitnei, trīsdesmitgadniecei Annai, ir divas iespējas: turpmākajā dzīvē paļauties uz vīratēva gādību vai mēģināt vienai noturēt vīra biznesu. Anna izvēlas otro, un kopš šī brīža itin visam Zahera viesnīcā jānorit nevainojami. Lai paturētu mājas, jaunā sieviete ir gatava strādāt pati un nostrādināt citus... bet tas nozīmē, ka viesnīca turpinās darbu. “Zahera viesnīca” ir mazliet nostalģisks, bet daudzkrāsains un intriģējošs vēstījums par aizgājušo laiku un zudušo pasauli, no kuras līdz mums, nākotnes nemierīgajiem cilvēkiem, nonākušas vien skaistas leģendas un Zahera tortes recepte

Robs, Anna un Džeks ir laimīga ģimene līdz brīdim, kad Džeka slimība satricina viņu ierasto ikdienu. Dzīve pārvēršas melnā bezdibenī, un nepārvarama straume nošķir Robu no sievas, no dēla, no dzīves. Kā pārvarēt zaudējuma sāpes? Kā remdēt ciešanas un rast pamatu turpmākajai dzīvei? Tomēr mumsbrīdī, kad visas cerības šķiet gandrīz izsmeltas, Robs spēj izvēlēties ceļu, kas ved pretī dziedināšanai un piedošanai.
Lūka Alnata romāns “Mums pieder debesis” atsauc atmiņā Deivida Mičela, Džodijas Pikultas un Džona Grīna sarakstītos darbus.” Angļu rakstnieks un žurnālists, savā debijas romānā raksta par to, ka ceļš no cerībām līdz izmisumam un atpakaļ nekad nav tik vienkāršs, kā kādam varētu šķist, tomēr arī vissalauztākās sirdis iemācās pukstēt no jauna. Lūka Alnata debijas romāns “Mums pieder debesis” pārliecinoši apgāž vispārpieņemto uzskatu, ka emocionāli dziļu romānu labāk spēj sarakstīt sievietes nekā vīrieši. Literārā meistarība un gluži vai dramatiskā intensitāte stāstā par tēva mīlestību, kas nepakļaujas pat saprāta balsij, paņem lasītāju savā varā no romāna pirmajām lappusēm un neatlaiž līdz pēdējai. No angļu valodas tulkojusi Maija Opse.